Trzy medale dla śląskich żeglarzy w finałach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży 2013!

W dniach 8-12 sierpnia 2013 w Dobrzyniu nad Wisłą rozegrana została XIX Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Żeglarstwie. Śląska ekipa licząca w tym roku 25 zawodników wywalczyła aż trzy miejsca na podium,  zawodniczka TS Kuźnia Rybnik Agnieszka Dubiel zdobyła srebrny medal w klasie Laser 4,7 dziewcząt! Cyprian Błaszczyk zakończył regaty na 4 miejscu. TS Kuźnia Rybnik zajął drugie miejsce w klasyfikacji klubowej!

Organizatorem tegorocznej już XIX edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich było województwo Łódzkie. Rywalizacja dzieci i młodzieży we wszystkich konkurencjach letnich odbywa się od początku czerwca, a żeglarstwo jest jedną z konkurencji zamykających całe to gigantyczne przedsięwzięcie. Regaty żeglarskie w czterech konkurencjach (Laser 4.7, Optimist, Cadet i BIC Techno) odbywała się w Dobrzyniu nad Wisłą.
Jak co roku finałową imprezę poprzedzał cykl regat eliminacyjnych w trakcie których każdy zawodnik miał szansę wywalczyć dla siebie miejsce. TS Kuźnia Rybnik reprezentowało 13 zawodników, z całego śląska wystartowało aż 25!
Dobrzyń organizatorem tej najważniejszej imprezy w sezonie dla młodych żeglaży był już poraz drugi na przestrzeni kilku ostatnich lat, dlatego akwen regat był wszystkim dobrze znany. Mimo to postawiona została wysoka poprzeczka przed wszystkimi uczestnikami. Już w trakcie zgrupowania poprzedzającego regaty okazało się, że prognozy pogody (szczególnie część dotycząca wiatru) często nie sprawdzały się, a sam wiatr na wodzie płatał figle. Nieregularne zmiany siły i kierunku zapowiadały dość loteryjne warunki...
Mimo to komisji regatowej przez cztery dni udało się rozegrać wszystkie z 10 zaplanowanych wyścigów.
Agnieszka po pierwszym dniu regat zdecydowanie prowadziła, mały kryzys dla niej jak i dla większości naszej ekipy przyszedł drugiego dnia, stawka przetasowała się i już wtedy było wiadomo że walka o najwyższe lokaty będzie rozgrywała się do samego końca. Tak też było. Różnice punktowe między zawodnikami, którzy liczyli się w walce o podium były tak małe, że o wszystkim zadecydował ostatni wyścig. Agnieszka wywalczyła srebrn medal, a zawodniczka z Jaworzna - Magda Staniczek wskoczyła na trzecie miejsce podium.
Podobnie sytuacja wyglądała w rywalizacji chłopców. Cyprian od początku nie mógł przebić się do pierwszej trójki i regaty zakończył na 4 miejscu. Brązowy medal w tej konkurencji zdobył zawodnik "Garland Gliwice" Mikołaj Benesiewicz.