Mistrzostwa Europy w klasie Laser 4,7, Workum 2011

Tegoroczne Mistrzostwa mają rangę najliczniejszej imprezy "Laserowej" na świecie z wszystkich, które odbyły się dotychczas. Na starcie stanęło ponad 420 zawodników z 29 państw. Każdy zakątek europy ma tu swoich reprezentantów, trasa regat na bieżąco obserwowana jest ze 150 motorówek, wyścigi "on-line" można obserwować z całego świata dzięki nadajnikom GPS w które wyposażono każdego zawodnika.

Polska ekipa liczy 26 zawodników (w tym sześć dziewcząt). Nasz klub w holenderskim Workum reprezentuje 6 zawodników: Julia Stefaniak, Maciej Nowara, Cezary Herbeć, Krzysztof Malich, Rafał Winecki oraz Tymoteusz Radecki. Na miejscu stawiliśmy się na 3 dni przed rozpoczęciem regat. W idealnych warunkach żeglarskich (słońce, wiatr i spora fala) udało nam się przeprowadzić krótkie intensywne treningi, które pozwoliły nam zapoznać się i w miarę oswoić z akwenem. Już pierwszego dnia okazało się, że panują tu warunki, z którymi część naszych zawodników nie miała nigdy styczności. Szczególnie "trudna" dla niektórych okazała się spora fala, której nie spodziewaliśmy się na tym akwenie. Pomiędzy treningami z małymi przygodami udało nam się przejść pomiary sprzętu, które są zawsze "lekko stresujące" i niezbędne, aby każdy zawodnik został dopuszczony do regat. Pod względem organizacyjnym wszystko jest tu dopięte na "ostatni guzik". Holendrzy, którzy mają ogromne doświadczenie w organizacji tego typu "żeglarskich świąt" zadbali o każdy szczegół. Każda łódka ma tu przypisane miejsce parkingowe, po zejściu z wody zawodnicy częstowani są ciepłym posiłkiem a w trakcie wyścigów w głównym namiocie regat na specjalnych telewizorach można obserwować transmisje na żywo, dzięki systemowi GPS. Również dzięki transmisji on-line można obserwować wyścigi przez internet na całym świecie.
Mistrzostwa trwają 6 dni, zaplanowanych jest rozegranie 12 wyścigów (dwa wyścigi dziennie). Pierwsze cztery dni są eliminacjami do wyścigów finałowych, które odbedą się w środę i w czwartek. Zawodnicy podzieleni są na cztery grupy (chłopcy) i dwie grupy (dziewczyny), każda grupa oznaczona jest oddzielnym kolorem. Codziennie wieczorem publikowany jest losowy skład poszczególnych grup, które obowiązywać będą kolejnego dnia regat. Po czterech dniach eliminacji zawodnicy kwalifikują się do finałów w których przydzieleni zostaną do grup w zależności od wyników. Najlepszą grupą będzie "gr. złota", później kolejno, srebrna, brązowa i szmaragdowa.
Dziś jesteśmy na półmetku eliminacji, po czterech wyścigach. Mamy już zarys formy naszych zawodników, najlepiej dotychczas wypada Julia Stefaniak i Maciej Nowara, mają realne szanse, aby zakwalifikować się do złotej grupy. Cezary Herbeć będzie walczył o gr. srebrną. Wyniki reszty nie są imponujące, jednak założenia, które postawiliśmy przed regatami są przez nich realizowane, dla najmłodszych jest to start szkoleniowy. Największy problem dotychczas wśród wszystkich naszych zawodników to starty. Długa linia startu i martwa fala nie pozwalają zrealizować założeń startowych. Nieudany start w takiej stawce niestety w większości przypadków eliminuje zawodników z rywalizacji na kolejnych etapach wyścigu. Liczę jednak, że styczność ze stawką, z którą mają szansę tu rywalizować i z nowym akwenem będzie owocować w kolejnych sezonach.
Wyniki, zdjęcia i transmisje wyścigów dostępne są na oficjalnej stronie Mistrzostw.


Pozdrowienia od całej ekipy
Agata Mrugalska (Piecha)

Galeria

DSC04638.jpg
DSC04638.jpg
DSC04685.jpg
DSC04685.jpg
DSC04683.jpg
DSC04683.jpg
DSC04691.jpg
DSC04691.jpg
DSC00157.jpg
DSC00157.jpg
DSC00169.jpg
DSC00169.jpg
DSC00187.jpg
DSC00187.jpg
DSC00162.jpg
DSC00162.jpg
DSC00185.jpg
DSC00185.jpg
DSC00219.jpg
DSC00219.jpg
DSC00001.jpg
DSC00001.jpg
DSC00016.jpg
DSC00016.jpg
DSC00020.jpg
DSC00020.jpg

Kontakt >

Administracja

Serwis oparty na: ConfigLevel 3 Framework

Copyright © 2011 Sekcja Żeglarska TS Kuźnia Rybnik Developed by nickesh.pl

Sekcja Żeglarska TS Kuźnia Rybnik